آموزش ویادگیری از طریق تلفن همراه (Mobile learning ) در حوزه مشاوره مدارس استان

رئیس اداره مشاوره تربیتی وتحصیلی اداره کل از آموزش ویادگیری از طریق ابزارهای الکترونیکی همراه در حوزه مشاوره مدارس استان از سال 94 خبر داد

              

 حسینعلی شیرازی رئیس اداره مشاوره تربیتی وتحصیلی در جلسه شورای اداری معاونت پرورشی و فرهنگی اداره کل اظهار کرد: یادگیری همیشه وهمه جا برای همه دوره های سنی لازم وضروری است وما همیشه در حال یادگیری هستیم ومی بایست یادگیری ها را از حالت رسمی وکلاسی خارج کرد ودر دنیای پیشرفته امروزه به یادگیری های غیر رسمی بپردازیم.

وی مبنای یادگیری غیر رسمی را تعاملات وفعالیت های اجتماعی وکسب تجربه هایی که در هرزمینه ای اتفاق می افتد،دانست و محل این یادگیری ها را در بازی های گروهی ،جستجو در اینترنت،گردش وتفریح با دوستان وخانواده ،دیدن فیلم و... برشمرد.

 

رئیس اداره مشاوره تربیتی و تحصیلی اداره کل اموزش و و پرورش استان با اشاره به اینکه فناوری ابزارهای الکترونیکی همراه در حال دگرگون کردن شیوه های زندگی ونیز روش های یادگیری است خاطر نشان کرد : یادگیری از طریق این ابزارها به معنی استفاده از فناوری در هر زمان وهر مکان است.

 

وی اضافه کرد :یادگیری می تواند از راه های مختلف به وجود آید ومردم می توانند با استفاده از ابزارهای الکترونیکی همراه مثل گوشی های تلفن ،لپ تاپ های کوچک قابل حمل ،تبلت ها وابزارهای جدید سمعی وبصری دیگر به منابع آموزشی بپردازند وبا همدیگر تبادل تجربه واطلاعات داشته باشند.

 

شیرازی تصریح کرد : یادگیری از طریق موبایل (Mobile learning ) در دنیا ودر جوامع مختلف که به تدوین طرح شبکه مجازی علمی ،اجتماعی وفرهنگی  می پردازد برای مشاوران استان سیستان وبلوچستان و در راستای تحقق اهداف طرح سازمان یادگیرنده در اداره کل اجرا خواهد شد .

 

رئیس اداره مشاوره تربیتی و تحصیلی اداره کل آموزش و پرورش استان گفت: این طرح توسط اداره مشاوره تربیتی وتحصیلی برای اجرا در سال 94 پیشنهاد شده ودر حال بررسی در شورای معاونین اداره کل می باشد وبا توجه به اینکه موافقت معاونین پرورشی ،فرهنگی وپژوهش وآموزش نیروی انسانی اداره کل را در پی داشته امیدواریم از سال جدید این طرح عملیاتی وزمینه آموزش وصدور گواهی ضمن خدمت برای مشاوران مدارس فراهم گردد.

 

شیرازی ضمن تشکر از سرکار خانم سرگلزایی معاون پرورشی وفرهنگی وجناب آقای حسین بر معاون پژوهش وآموزش نیروی انسانی اداره کل به جهت حمایت از اجرای این طرح یادآور شد : یادگیری از طریق موبایل (Mobile learning ) به هرگونه یادگیری که وقتی یادگیرنده در یک محیط ثابت از قبل برنامه ریزی شده قرار ندارد گفته می شود که از طریق بهره گیری از فناوری موبایل صورت می گیرد واز این جهت اهمیت دارد که محدودیت مکان را با ایجاد انعطاف در آن کاهش می دهد وتمرکز بر روی فناوری ومتحرک بودن مکان یادگیری است . بنابراین آموزش ویادگیری از این طریق در هر مکان ،امکان دسترسی به مواد یادگیری رابه یادگیرنده می دهد ومی تواند کاملا تعاملی ولذت بخش باشد وبه راحتی می توان از آن برای ایجاد یادگیری مؤثرتر وسرگرم کننده تر استفاده کرد.

رئیس اداره مشاوره تربیتی عنوان کرد: این طرح ابتدا برای مشاورین مدارس در 6 قطب به شرح ذیل :

1-      قطب ناحیه یک زاهدان شامل مشاورین (میرجاوه –عشایر-استثنایی-ناحیه یک)

2-      قطب ناحیه 2 زاهدان شامل مشاورین (ناحیه دو -نوک آباد-نصرت آباد-خاش)

3-      قطب ایرانشهر شامل مشاورین (ایرانشهر –بمپور-بزمان-دلگان-سرباز-لاشار-فنوج)

4-      قطب سراوان شامل مشاورین (سراوان –جالق-مهرستان-سیب وسوران-بم پشت)

5-      قطب چابهار شامل مشاورین (چابهار-راسک-دشتیاری-کنارک-نیکشهر-بنت-قصرقند)

6-      قطب سیستان شامل مشاورین (زابل –هامون-زهک-نیمروز-هیرمند-بنجار)

برگزار می شود  ومشاورین در صورت تمایل واستفاده از دوره های ضمن خدمت می توانند به صورت داوطلبانه در این شبکه های علمی عضو ، سازماندهی وفعالیت نمایند ودر صورت موفقیت طرح ،در مرحله ی بعد این طرح برای  همیاران مشاور که دانش آموزان مدارس  هستند ، بر گزار خواهد شد.

انتهای پیام /

/ 0 نظر / 48 بازدید