شبکه اجتماعی و گروهی مشاوران مدارس استان سیستان بلوچستان

              

اعلام نتایج آزمون های مشاوره ای بیش از 30 هزار دانش آموز پایه نهم استان سیستان و بلوچستان
رئیس اداره مشاوره تربیتی و تحصیلی   استان خبر داد:
اعلام نتایج آزمون های مشاوره ای بیش از 30 هزار دانش آموز پایه نهم استان سیستان و بلوچستان
نتایج آزمون های سنجش استعداد و سنجش رغبت شغلی دانش آموزان 32 منطقه و شهرستان استان به منظور محاسبه در هدایت تحصیلی دانش آموزان پایه نهم اعلام گردید.
حسینعلی شیرازی رئیس اداره مشاوره تربیتی و تحصیلی اداره کل آموزش و پرورش سیستان و بلوچستان گفت: آزمون های مشاوره ای دانش آموزان پایه نهم شامل آزمون تشخیص استعداد، آزمون رغبت سنج شغلی استرانگ، است که با هدف ترسیم نیمرخ رغبت تحصیلی شغلی دانش آموزان برای برنامه ریزی مطلوب مبتنی بر اطلاعات حاصله، قابل بهره برداری برای مسئولان آموزش و پرورش انجام می شود.

شیرازی افزود: با توجه به استقرار نظام جدید آموزشی و تغییرات اساسی در آیین نامه هدایت تحصیلی تاثیر امتیاز آزمون های مشاوره ای از 20 درصد به 30 درصد افزایش یافته که هر یک از آزمون های رغبت سنج شغلی و سنجش استعداد تحصیلی 15 درصد در هدایت تحصیلی دانش آموزان تاثیر دارند و امتیازات این دو آزمون استاندارد در نمون برگ هدایت تحصیلی دانش آموزان پایه نهم لحاظ خواهد شد.
رئیس اداره مشاوره تربیتی و تحصیلی اظهارکرد: آزمون‌هایی که برای ارزیابی علایق و استعدادهای دانش‌آموزان طراحی و تدوین شده‌اند، می‌توانند در هدایت تحصیلی- شغلی آنان مؤثر بوده و این فرایند را تسهیل نمایند .
آزمون رغبت تحصیلی- شغلی پرسشنامه‌ی رغبت تحصیلی- شغلی دربردارنده‌ی ۷۶ ماده است که در ۶ قسمت سازمان‌دهی شداست .
موضوع کلی مشاغل منعکس کننده‌ی ۶ تیپ می‌باشد که عبارتند از :
واقع‌گرایی- جستجوگری- هنری- اجتماعی- متهوری و قراردادی
نمرات این مقیاس‌ها تصویر کلی وسیعی از رغبت‌های مسیر شغلی و سبک زندگی دانش آموز را ارائه می‌دهد .
مقیاس‌های رغبت اصلی:
30
مقیاس رغبت تحصیلی- شغلی درمقایسه با موضوعات کلیِ مشاغل به‌طور خاص‌تری به سنجش رغبت‌های مسیر شغلی می‌پردازد؛ بنابراین تصمیم‌گیری شغلی را بهتر پیش‌بینی می‌کند. مقیاس‌های رغبت اصلی در نیم‌رخ پرسشنامه‌ی رغبت تحصیلی- شغلی با توجه به میزان انطباق با موضوعات کلی مشاغل سازمان‌دهی شده‌اند .
نیمرخ رغبت سنج به دانش آموز و خانواده آنان کمک می کند تا موضوعات مورد علاقه و سبک های تحصیلی شغلی دانش آموزان را دقیق تر مورد شناسایی قرا داده و بر اساس این اطلاعات بتوانند برای آینده تحصیلی و شغلی بهتر تصمیم بگیرند.
علاوه بر این، آزمون سنجش استعداد که میزان استعداد و جنبه های استعداد دانش آموزان را در معنی واژه ها ، استدلال کلامی، کفایت اطلاعات، مبانی ریاضی، استدلال انتزاعی، تجسم فضایی، ترکیب قطعات و ... را می سنجد و این آزمون نیز یکی از مولفه های موثر در هدایت تحصیلی شغلی دانش آموزان است که امتیازات مربوط به این آزمون هم در نمون برگ هدایت تحصیلی دانش آموزان لحاظ خواهد شد.
وی افزود: این آزمون ها که نوعی غربالگری دانش آموزان نیز می باشند در ابعاد مختلف اطلاعاتی را در اختیار مشاوران، مدیران و برنامه ریزان قرار می دهد تا بتوانند خدمات مشورتی و مشاوره ای متناسب با نیازهای آنان را ارائه نمایند.

[ شنبه ۸ خرداد ۱۳٩٥ ] [ ۸:٠۸ ‎ب.ظ ] [ اداره مشاوره تربیتی استان سیستان و بلوچستان ]
.: Weblog Themes By Weblog Skin :.
درباره وبلاگ

موضوعات وب
امکانات وب