شبکه اجتماعی و گروهی مشاوران مدارس استان سیستان بلوچستان

رفتار های پرخطر مهم ترین تهدید برای کودکان و نوجوانان است.

           

حسینعلی شیرازی رئیس اداره مشاوره وتربیتی استان در جلسه ی کارگروه فعالیت های مشاوره ای آموزش و پرورش استان با اعلام این مطلب افزود امسال برای اولین بار از 30آذر تا 6 دیماه به عنوان هفته ی پیشگیری از آسیب ها ی اجتماعی در مدارس تعریف شده است و از آنجایی که ما معتقدیم مشاوره در وهله ی اول فعالیت پیشگیرانه است نه درمانی لذا لازم است همه ی مشاوران مدارس ، اعضای تخصصی هسته ها ومراکز مشاوره در خصوص فعالیت های پیشگیرانه خصوصا پیشگیری نوع یک که اطلاع رسانی و آگاه سازی به مخاطبین است تلاش نمایند.

شیرازی گفت: به نظر می رسد مدارس نیز به میزان بالائی متاثر از آسیب های اجتماعی سطح جامعه باشد و ضرورت دارد دانش آموزان که بخش عمده ای از زمان خود را در مدارس سپری می کنند با برنامه های منسجم و قدرتمندپیشگیرانه نسبت به عوامل خطر آفرین و آسیب زا واکسینه شوند که در این خصوص نقش مشاوران مدارس نقش فعال و اثر گذار تری نسبت به سایر همکاران خواهد بود.

وی خاطر نشان کرد مشاوران در مدارس وضعیت خطر پذیری دانش آموزان را به طور مستمر رصد می کنند و آزمون سلامت روانی رفتاری در مدارس استان برگزار می شود که نتایج این آزمون ها و رصد همکاران نشان می دهد رفتار های پرخطر مهم ترین تهدید برای کودکان ونوجوانان است.

شیرازی اضافه کرد بحث آسیب های اجتماعی بحث کلان و گسترده ای است و دامنه وسیعی از رفتار های پرخطر تا انواع بزهکاری ها و اختلالات رفتاری و خانوادگی را شامل می شود که لازم است مشاوران براساس اولویت و درصد شیوع آن در منطقه و مدرسه خود مداخلات و مشاوره هایی را به جامعه ی هدف خود یعنی دانش آموزان والدین و اولیای مدرسه داشته باشند تا کمترین آسیب متوجه دانش آموزان مدارس استان شود.

رئیس اداره مشاوره استان با بیان این مطلب که اگرچه باید دانش آموزان را در مقابل همه ی آسیب ها مصون کنیم اما باید اولویت را بر مواردی قرار دهیم که مخاطره ی بیشتر ی برای آنان دارد که در این میان رفتار های پرخطری که مختص کودکان و نوجوان است و نو جوانان به واسطه ی هیجان خواهی و کنجکاوی که دارند دچار این مخاطرات می شوند.

شیرازی افزود بخشی از رفتار های پرخطر از روی تفریح و سرگرمی اتفاق می افتد واغلب افراد با این نگرش که در پی تفریح وسرگرمی هستند دچار خطر می شوند و زمینه ی مخاطرات بزرگتر و ورود آنهابه آسیب های اجتماعی را هموار می کند.

وی در پایان از مشاوران خواست که همه هفته ها و همه ی روزها را باید هفته و روز پیشگیری از آسیب های اجتماعی بدانیم. و از اصل پیشگیری هیچگاه غافل نشویم چراکه جامعه،دانش آموزان و اولیای آنان از ما مشاوران انتظار زیادی دارند وضرورت دارد که در جهت ارتقا و توانمند سازی خود بیش از گذشته تلاش کنیم و کاری کنیم که همه ی دانش آموزان از راهنمایی ، مشاوره و خدمات روانشناختی ما بهر مند شوند.که یکی از برنامه های موثر در این خصوص می تواند اجرای مشاوره ی گروهی و پرهیز از مشاوره های فردی در مدارس باشد.

چرا که در مشاوره های گروهی تعداد بیشتری از مراجعین  و مخاطبین از خدمات ما بهرمند می شوند و این مشاوره نیز با نگاه پیشگیرانه باید باشد ضمن اینکه نباید از مشاوره های فردی نیز غافل شویم.


[ شنبه ٥ دی ۱۳٩٤ ] [ ۸:٠۸ ‎ب.ظ ] [ اداره مشاوره تربیتی استان سیستان و بلوچستان ]
.: Weblog Themes By Weblog Skin :.
درباره وبلاگ

موضوعات وب
امکانات وب