شبکه اجتماعی و گروهی مشاوران مدارس استان سیستان بلوچستان

 

 خواه ناخواه همه ما مدام در حال قضاوت کردن در مورد میزان هوش و اگاهی دیگران هستیم و با جواب هایی که به سوالاتمان می دهند ، سطح شایستگی و توان آنها را       می سنجم . بعضی افراد در این کار مهارت بیشتری دارند . البته نه به این مهمی که شما نمی توانید یاد بگیرید . با تمرین ، شما هم می توانید میزان هوش و سطح آگاهی اطرافیان خود را حدس بزنید .

انواع هوش :

هوش و دانش زبان شناختی : مهارت کار کردن با زبان و کلمات ، گاهی می بینیم که بعضی قادر به تکلم چندین زبان مختلف هستند ، در حالی که بعضیها در یادگیری یکی هم در مانده اند .

 • هوش منطقی و ریاضی : حل مشکلات به طریقی کاملا منطقی ، نوعی از هوش که بیشتر شامل کتاب خوانان است .

 • هوش موسیقی : قالب فکر کردن در نت های موسیقی و ریتم ، چه در نواختن و چه در اهنگ سازی .

 • هوش فضایی : حل مشکلات به صورت بصری ، در مغز فرد ، جهت یابی و ناوبری از مهمترین آن هاست ،

 • هوش جنبش فیزیکی : داشتن توانایی در حرکت عضلات و سایر حرکات ورزشی

 • هوش میان فردی : توانایی شناخت احساسات ، حالات و عواطف دیگران و مهارتهای اجتماعی

 • هوش درون فردی : اطلاع از خودمان ، احساسات و افکار خودمان .

  یکی از اصلی ترین قانون های تعیین هوش افراد این است که هیچ گاه فکر نکنیم آموزش و تحصیلات با هوش و قوه ادراک یکسان است . شاید ناکنون دیده اید که هر فردی با مدرک تحصیلی از بهترین دانشگاه دنیا ، حتما فرد باهوشی ست و هر فردی هم که نتوانسته حتی تحصیلات دبیرستانی را به پایان برساند خنگ و کم هوش است . همان طور که نظریه چند هوشی نشان می دهد هر فردی قابلیتهای مختلفی دارد و همه یکسان نیستند .

  به عنوان یک قانون کلی ، باهوش ترین افراد جامعه کسانی هستند که از ناچیز بودن اطلاعات و آگاهی شان مطلع هستند .

  هوش ، قوه درک مسئله ای است که هر مشکلی می تواند راه حلهای مختلفی داشته باشد ، حتی اگر یکی را بر راه حل دیگری ترجیح دهیم . ، بر خلاف آن چه ممکن است فکر کنید ، پذیرفتن این که چه چیزی را نمی دانید ، یکی از علایم باهوشی شماست .

  هیچ راه مطمئن و کاملی برای تعیین هوش افراد نیست و نخواهد بود ، اما نشانه ها و علایم زیادی خواهد بود که با دنبال کردن آن ها می توانید نتیجه گیری کلی داشته باشید . اما باید سوالات درست و منطقی از فرد بپرسید ، در اینجا به مواردی اشاره می کنیم :

 • سوالات کلی بپرسید ، نه سوالات مخصوص و ویژه ، همه افراد با درصد هوش متوسط می توانند اصول علمی و اعداد و مسایلی از این قبیل را به خاطر بسپارند ، سوالات انتزاعی و خیالی دشوارترند .

 • به دنبال پاسخ های صحیحی و عقلانی باشید ، آیا به نظر می رسد که فرد ، مشغول تکرار آن چیزی است که در روزنامه مطالعه کرده یا خود واقعا در مورد این مسائل فکر کرده است .

 • به کلمات خیلی عجیب که بی جا به نظر می رسند و اشتباهی استفاده می شوند دقت داشته باشید ، بعضی افراد عادت دارند با استفاده از کلمات به ظاهر گیرا و پر ابهت ، خود را بزرگ جلوه دهند .

 • به دنبال کلمات کلیدی باشید به طور مثال استفاده از کلمه ( پیش گستر ) اشاره به این دارد که فرد از جملات کلیشه ای استفاده می کند .

  سوالاتی بپرسید که خودتان جوابش را می دانید ، اگر سوال را درست جواب دهد یا اینکه بگوید نمی داند خوب است اما اگر سعی در سفسطه کردن کنند ، حواستان باشد .

   از هوشتان درست استفاده کنید . تجربه های زیادی نشان داده است که افرادی که در ابتدا کم هوش جلوه دادند ، نابغه و افرادی بسیار باهوش بوده اند ، به همین دلیل است که این مسئله هیچ گاه نباید از روی ظاهر نتیجه گیری شوند .

   باهوش بودن یک چیز است اما دانستن از اینکه چه طور از این هوش استفاده کنید مهم تر  است .

   و حرف آخر : افرادی که موفق می شوند ، لزوما همیشه افراد باهوشی نیستند ، آن ها فقط می دانند که چه طور از آن که دارند و چه طور از هوش شان استفاده کنند .

   

[ چهارشنبه ٢٧ آبان ۱۳٩٤ ] [ ٩:٠۱ ‎ب.ظ ] [ خانم ناصح(خاش) ]
.: Weblog Themes By Weblog Skin :.
درباره وبلاگ

موضوعات وب
امکانات وب