شبکه اجتماعی و گروهی مشاوران مدارس استان سیستان بلوچستان

خلاصه مقاله چاپ شده در روزنامه خراسان از طرف

مرکز مشاوره و خدمات روان­شناختی استان


در سال های اخیر ،روش زندگی ،نوع تفریحات و نیازهای اجتماعی دانش آموزان تغییر و توسعه سریع شهرها در محیط زیست ،دگرگونی ایجاد کرده است که این به نوبه خود باعث تغییر شکل یافتن تفریحات دانش آموزان شده است ،بنابراین وجود فضای سبز در مدارس به عنوان محلی برای آموزش سالم بسیار ضروری است.زیرا فضای سبز یکی از عواملی است که باعث رفع خستگی و افزایش بازدهی آموزش می شود. الهه حیدری کارشناس مرکز مشاوره استان اظهار کرد:اهمیت فضای سبزاز دیدگاه نیازهای اجتماعی دانش آموزان در محیط زیست به متغیرهای گوناگونی از قبیل سن،طبقه اجتماعی،فرهنگ،تجربیات و روش زندگی روزانه بستگی دارد.


. بنابراین در طراحی فضاهای سبز مدارس توجه به مقطع و نیازهای روحی و روانی دانش آموزان بسیار حائز اهمیت است.  آموزش و پرورش می تواند با بازنگری و نگرش جدید به مقوله فضای سبز  موجود و بهینه کردن آن در مدارس گامی اساسی در این راه  بردارد و در طراحی و ساخت مدارس جدید موضوع فضای سبز را جدی بگیرد، همچنین توجه به این  مقوله در محتوای کتابهای درسی در جهت  فرهنگ سازی آن  میان دانش آموزان از اهمیت زیادی برخوردار است.حیدری بیان کرد: یکی از عواملی که به تقویت اعتماد به نفس و مسئولیت پذیری دانش آموزان منجر می شود، واگذاری امور مدرسه به آنها در قالب خدمات آموزشی و فعالیت های فوق برنامه دانش آموزی است. اگر در هر کلاسی هر یک از دانش آموزان گلدانی به مدرسه بیاورند و رسیدگی به آن، هرس درختان و نهال کاری در فضای مدرسه رابه صورت  داوطلبانه بر عهده بگیرند،مسئولیت پذیر شده و در جامعه احساس مفید بودن می کنند.

وی در خصوص تاثیر روانی فضای سبز گفت: فضای سبز سبب تامین آسایش، آرامش، امنیت روحی و ایجاد انگیزه در استفاده کنندگان می شود. زیباسازی و محوطه سازی فضای آموزشی می تواند کشمکش و جاذبه خاصی را در یک فضای سبز به وجود آورد. وجود مسیرهای مارپیچی در محیط و راه هایی که دارای نوعی ابهام باشند ، حس کنجکاوی را در دانش آموزان بر می انگیزند، همچنین موجبات تحرک و حس آموختن و یافتن را فراهم می کند.اهمیت فضای سبز در محیط های آموزشی امری انکار ناپذیر است، در کشور ما در برخی استان ها بدلیل برخورداری از مواهب طبیعی ،این امر بدون نیاز به هزینه خاص رفع شده است اما سیستان و بلوچستان به علت کویری بودن و شرایط محیطی خاص نیاز به نگاه ویژه مسئولان و تخصیص بودجه برای برخورداری مدارس و فضاهای آموزشی از این زیبایی انکار ناپذیر را دارد.

[ چهارشنبه ٤ دی ۱۳٩٢ ] [ ٩:٢٦ ‎ق.ظ ] [ .مرکز مشاوره و خدمات روانشناختی استان ]
.: Weblog Themes By Weblog Skin :.
درباره وبلاگ

موضوعات وب
امکانات وب