شبکه اجتماعی و گروهی مشاوران مدارس استان سیستان بلوچستان

در مورخه 26/9/92 کارگاه آموزشی اختلالات یادگیری ویژه رابطین هسته مشاوره مدارس ابتدایی و مشاوران مدارس در محل نمازخانه اداره برگزار گردید.

در این کارگاه نماینده هسته مشاوره آقای خالد بادپا راجع مطالب زیر صحبت نمودند:

نارسایی یادگیری

اختــــــــــلال خــــــــواندن

ویژگی های کودکان دارای اختلال خواندن

تمرین هایی به عنوان الگو برای درمان خواندن

چگونگی تقویت حافظه شنیداری و توالی دیداری

اقداماتی برای کودکان بیش فعال وکم توجه

انواع مشکلات خواندن و راهکارهای درمانی

 

 


ادامه مطلب
[ چهارشنبه ٢٧ آذر ۱۳٩٢ ] [ ٩:٠٧ ‎ق.ظ ] [ منصورشاد( دشتیاری ) ]

بسمه تعالی

همایش همیاران مشاور شهرستان هیرمند

با نام و یاد خداوند متعال همایش همیاران مشاور مدارس  شهرستان هیرمند  در تاریخ 18/8/92 در دبیرستان نمونه  طلوع برگزار گردید. ابتدا قرائت قرآن مجید مزین بخش جلسه ما بود .

رضا با مری  (مدیر آموزش و پرورش شهرستان هیرمند) ضمن عرض خیر مقدم به همکاران مشاور و همیاران مشاور شرکت کننده در جلسه همیاران مشاور را دانش آ مو زانی فعال و خلاق دانست که با برقراری ارتباط صمیمانه و رعایت اصل راز داری دانش آموزان را به سوی خدمات مشاوره سوق میدهند.

مهدی  کیخا یی جوان ( کارشناس مشاوره هیرمند) ضمن تقدیر و تشکر و خدا قوت گزارشی از روند اجرای طرح و چگونگی انتخاب همیاران مشاور  در مدارس این شهرستان اعلام نمود و اینکه تعداد 75 همیار مشاور فعال  در 16 دبیرستان متوسطه دوم در سال تحصیلی 93-92  فعال می باشند اشاره نمود. شایسته است مشاورین گزارشی از روند اجرای طرح همیاران مشاور در پایان سال به این کارشناسی ارائه نمایند .

امیر فر زادی ( معاونت پرورشی و امور فرهنگی شهرستان هیرمند) در ادامه ضمن تقدیر و تشکر از برگزار کنند گاه این همایش توصیه های بسیار مفیدی هم به مشاورین وهم به همیاران مشاور داشتند . سپس سوگند نامه همیاران مشاور توسط دانش آموزان قرائت گردید.

این همایش با صلوات بر محمد (ص) وال پاک محمد (ص) پایان یافت.

 

شهرستان هیرمند

شهرستان هیرمند

شهرستان هیرمند

شهرستان هیرمند

[ سه‌شنبه ٢٦ آذر ۱۳٩٢ ] [ ۸:٠۱ ‎ق.ظ ] [ آقای کیخا جوان(کارشناس هیرمند) ]

بسمه تعالی

جلسه توجیه آزمون های نوین مشاوره ای شهرستان هیرمند (سلامت روانی رفتاری )

با نام و یاد خداوند متعال جلسه ای تحت عنوان توجیه آزمون های مشاوره ی ویژه مشاورین مدارس و مدیران دوره متوسطه دوم در تاریخ 21/7/92 در محل سالن کنفرانس مدیریت آموزش و پرورش شهرستان هیرمند برگزار گردید. ابتدا قرائت قرآن مجید مزین بخش جلسه ما بود .

آقای امیر فرزادی (معاون پرورشی و امور فرهنگی) ضمن تقدیر و تشکر از حضور همکاران در جلسه ، به بیان اهداف برگزاری جلسه پرداخته و آزمون های مشاوره حوزه سیستان را کار بزرگ دانسته که توسط کارشناس مشاوره این شهرستان انجام می گیرد. خواستار همکاری مدیران با مشاورین جهت برگزاری این آزمون ها و تشکیل ستاد آزمون های مشاوره  در آموزشگاه شدند.

مهدی کیخایی جوان ( کارشناس مشاوره هیرمند) ضمن تقدیر و تشکر و خدا قوت به همکاران مشاور و مدیر مدرسه که دو سال گذشته همکاری بسیار خوبی جهت برگزاری این آزمون ها داشته اند ، به تشریح برگزاری آزمون سلامت روانی - رفتاری پرداخت.

موارد مصوب شده در جلسه به شرح ذیل اعلام میگردد :

1)       تشکیل ستاد برگزاری آزمون های نوین مشاوره در سطح مدارس

2)      ارسال اطلاعات دقیق دانش آموزان سال اول متوسطه برابر فرم پیوست از سوی اداره

3)   برگزاری جلسات توجیهی برای دانش آموزان و آماده سازی جهت اجرای آزمون ها

4)    تاریخ برگزاری این آزمون ها به مدت یک هفته است که از 11/8/92 تا 18/8/92 می باشد

5)    حضور مشاور در آموزشگاه هایی که آزمون سلامت روان برگزار می گردد الزامیست

جلسه با صلوات بر محمد و آل محمد (ص) پایان یافت

 

شهرستان هیرمند

[ دوشنبه ٢٥ آذر ۱۳٩٢ ] [ ٩:٤۳ ‎ق.ظ ] [ آقای کیخا جوان(کارشناس هیرمند) ]

بسمه تعالی

                  مراسم محوری هفته بهداشت روان شهرستان هیرمند

این مراسم در تاریخ 28/7/92 در سالن کنفرانس مدیریت آموزش و پرورش هیرمند برگزار گردید دانش آموزان شرکت کننده در این مراسم سال اول متوسطه دوم مدارس سطح شهر دوست محمد بودند، ابتدای جلسه با قرائت آیاتی چند از کلام الله مجید مزین گشت سپس سرود ملی جمهوری اسلامی ایران زمزمه گردید بعد از سرود ملی میثاق نامه هفته بهداشت روان توسط دانش آموزان خوانده شد. سپس جناب آقای  بامری  ضمن عرض خیرمقدم به میهمانان و دانش آموزان شرکت کننده به تشریح اهداف هفته بهداشت روان پرداخت و آن را فعالیت مفید از سوی مشاورین برای دانش آموزان دانست و اظهار داشتند همانطور که سلامت جسم برای افراد مهم است سلامت روح و روان هم مهم میباشد و به نقش اطلاع رسانی مشاورین به دانش آموزان تاکید داشتند. بعد از سخنان ایشان آقای دکتر عبادتی رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان هیرمند به نقش بهداشت روان در کودکی پرداخت و آن را مفید و تاثیر گذار در سالمندی دانست افرادی که در کودکی و نوجوانی دارای روح و روان سالم داشته باشند این افراد در سالمندی دچار مشکلات کمتری می شوند و به نظریه مذکور هم اشاره  نمود .سپس جناب آقای فرزادی معاونت پرورشی و امور فرهنگی هنری  درمورد نقش مفید اجرای برنامه های هفته بهداشت روان در مدارس سخنانی را بیان داشتند.

دانش آموزان در ادامه جلسه سوالاتی را با محوریت بهداشت و روان مطرح و از سوی کارشناسان هم پاسخ گرفتند.

شهرستان هیرمند

شهرستان هیرمند

[ یکشنبه ٢٤ آذر ۱۳٩٢ ] [ ۱٠:۱۸ ‎ق.ظ ] [ آقای کیخا جوان(کارشناس هیرمند) ]

در روز سه شنبه مورخه 19/9/92 ساعت 9 کارگاه پیشگیری از آسیب های اجتماعی را مختص مجریان طرحها برگزار نمودیم در این کارگاه که تعدادی از مشاورین محترم مدارس نیز حضور داشتند راجع موارد زیر بحث و گفتگو شد.

مضرات مصرف مواد مخدر صنعتی بخصوص مصرف پان پراگ و گوتکا و ...

آسیبهای اجتماعی نوپدید مانند اینترنت، ماهواره و موبایل و تاکید بر لزوم استفاده صحیح

بحث و تبادل نظر راجع مصرف قلیان بخصوص بین دانش آموزان دختر

توجیه طرحهای پیشگیری: 1مهارتهای مراقبت از خود در پایه ششم ، 2 آموزش مهارتهای مقابله ای در متوسطه دوره اول و 3 طرح مدارس عاری از خطر در مدارس متوسطه دوره دوم

توزیع بسته های فرهنگی در خصوص آسیب های اجتماعی خدمت مجریان طرح ها

 


ادامه مطلب
[ شنبه ٢۳ آذر ۱۳٩٢ ] [ ٧:۱٠ ‎ب.ظ ] [ منصورشاد( دشتیاری ) ]

کارگاه آموزشی اختلالات یادگیری با حضور شیرازی رئیس اداره مشاوره تربیتی استان- سرگزی رئیس مرکز مشاوره دانش آموزان استان – کارشناسان  درمانگاه فرهنگیان – مرکز اختلالات یادگیری فرهنگیان و مرکز مشاوره و حدود 75 نفر از مشاوران – اعضا و رابطین هسته های مشاوره نواحی یک و دو زاهدان و مناطق میرجاوه در محل سالن اجتماعات مرکز مشاوره استان برگزار گردید.

         

شیرازی رئیس اداره مشاوره تربیتی هدف از برگزاری کارگاه آموزشی در حوزه مشاوره را افزایش توانمندی همکاران مشاور جهت ارائه خدمات موثرتر به دانش آموزان و تاثیر گذاری امر مشاوره بر فضای مدرسه برشمرد.

 

    

سپس خانم آران کارشناس درمانگاه فرهنگیان پیرامون نحوه شناسایی و ارجاع و روند درمان دانش آموزان دارای اختلال گفتاری مباحث خود را ارائه دادند.

در ادامه آقای سرگزی برنقش هسته های مشاوره برنامه های مدارس تاکید کرد.

همچنین خانم قادری مباحث تخصصی تشخیص و درمان اختلالات یادگیری را ارائه دادند.

در انتها جلسه آقای سالار شهری پیرامون روابط مشاور و دانش آموزان صحبت کردند

[ چهارشنبه ٢٠ آذر ۱۳٩٢ ] [ ۸:۳٩ ‎ب.ظ ] [ اداره مشاوره تربیتی استان سیستان و بلوچستان ]

جلسه کار گروه مشاوره و پیشگیری از آسیب های اجتماعی با حضور مسولین ادارت مشاوره – پیشگیری از آسیبهای اجتماعی – مرکز مشاوره اداره کل آموزش و پرورش استان و معاونت نیروی انتظامی در محل مرکز مشاوره استان برگزار گردید.

        

در این جلسه مقرر شد در 4 مدرسه متوسطه سطح شهرستان زاهدان برنامه های این کارگروه اجرا شود.

برنامه شامل : سخنرانی در مراسم آغازین – جلسه با اولیا و مربیان – برگزاری مشاوره کلاس با حضور مشاورین متخصص در همه کلاسهای آموزشگاه و اجرای طرح مشاور فعال به مدت 2 هفته

محور برنامه ها شامل : رضایت از زندگی – پیشگیری از آسیبهای اجتماعی – تقویت روابط درون خانوادگی – فضای مجازی مدیریت با دیگران


[ سه‌شنبه ۱٩ آذر ۱۳٩٢ ] [ ٧:٥٩ ‎ب.ظ ] [ اداره مشاوره تربیتی استان سیستان و بلوچستان ]

 

 

من نه تنها تسلیم نمی شوم بلکه تا هنگامی که می توانم سعی خود را می کنم

 

گزارش آزمون سلامت  روانی رفتاری  

شهرستان هیرمند دبیرستان  نمونه 22 بهمن سال93-92

مقدمه

هدف از اجرای این آزمون  ارائه خدمات مشورتی به دانش آموزان ، مسئولان مدرسه واولیاء ، ارائه خدمات مشاوره ای فردی به دانش آموزان ، تقویت سیستم ارجاع به هسته ها و مراکز مشاوره و خدمات روان شناختی ، شناسایی فراوانی مشکلات با توجه به مولفه های آزمون در  دانش آموزان  19-14  ساله، برنامه ریزی جهت اقدام پیشگیرانه در سطح خرد و کلان ، ارائه راهکارهایی برای مقابله با مشکلات دانش آموزان ، ارائه خدمات مشورتی در سطح کلان برای سازمان ها و نهادهای درون و برون بخشی ، ارائه و تهیه گزارش های آماری به مسئولان در زمینه میزان بروز و شیوع آسیب های روانی و اجتماعی در بین دانش آموزان با توجه به جنسیت ، شناسایی دانش آموزان  نیازمند خدمات راهنمایی و مشاوره برای مداخله و درمان ،  شناخت دانش و  نگرش دانش آموزان در ابعاد مختلف زندگی فردی و اجتماعی ،  طراحی برنامه های راهنمایی و مشاوره ای متناسب با نیاز دانش آموزان می باشد.

 

[ دوشنبه ۱۸ آذر ۱۳٩٢ ] [ ۱٠:٤۸ ‎ق.ظ ] [ آقای کیخا جوان(کارشناس هیرمند) ]

آقای سرگزی رئیس مرکز مشاوره دانش آموزی استان طی بازدید از هسته مشاوره شهرستان خاش ، در جلسه تبادل نظر با مشاوران منطقه حضور یافتند.

  

در این جلسه  نکات زیر مورد تاکید قرار گرفت.

 شرح وظایف مشاوران و فعالیت­های تاثیرگذار در مدارس شهرستان خاش

اهمیت آزمونهای نوین مشاوره ای و تبادل نظر پیرامون نحوه اجرا و تحلیل آن.

جایگاه هسته مشاوره جهت برنامه ­ریزی برای ارتقاء سلامت دانش آموزان و ارتباط موثرتر با کارشناسی مشاوره شهرستان 

[ یکشنبه ۱٧ آذر ۱۳٩٢ ] [ ۸:٤۸ ‎ق.ظ ] [ .مرکز مشاوره و خدمات روانشناختی استان ]

جلسه پیشگیری  آسیب های اجتماعی با حضور کارشناسان مرکز مشاوره در دبیرستان دخترانه بشارت برگزار گردید.

موضوعات مطرح شده

-        آسیب های فضاهای مجازی ،اینترنت و اعتیاد به اینترنت

-        آسیب های روانی

-        آسیب های فرهنگی

-        آسیب های اجتماعی

-        آسیب های جسمی

-        اعتماد به نفس و نقاط قوت و ضعف

-        استفاده صحیح از اینترنت

-        ارتباط با والدین

 

[ پنجشنبه ۱٤ آذر ۱۳٩٢ ] [ ٩:۱۱ ‎ق.ظ ] [ .مرکز مشاوره و خدمات روانشناختی استان ]

مراسم معرفی همیاران مشاور درمدارس شهرستان سیب سوران برگزارگردید درکلیه مراسم بعداز سخنرانی درباره  اهمیت مشاوره وشرح  وظایف همیاران مراسم تحلیف همیاران نیز اجرا شد

           


ادامه مطلب
[ یکشنبه ۱٠ آذر ۱۳٩٢ ] [ ۱٢:۱٦ ‎ب.ظ ] [ آقای جهانتیغ (کارشناس سیب سوران) ]

رئیس اداره مشاوره تربیتی اداره کل آموزش و پرورش استان سیستان و بلوچستان از پایان برگزاری آزمون سلامت روانی رفتاری در مدارس متوسطه دوره دوم استان خبر داد.

                        

این آزمون از تاریخ 92/8/12 تا 92/8/18 با مشارکت دانش آموزان سال اول متوسطه دوره دوم به منظور شناسایی فراوانی مشکلات دانش آموزان و ارائه راهکارهایی برای مقابله با مشکلات آنان در سطح 32 منطقه استان سیستان و بلوچستان برگزار گردید.

همچنین  با توجه به مشکلات­ و کمبود دستگاه اسکنر استان ( 6 دستگاه و 32 منطقه ) پاسخنامه های آزمون سلامت روانی – رفتاری در حال تجزیه و تحلیل در مناطق 6 گانه قطب برگزاری آزمونهای می باشد.

[ سه‌شنبه ٥ آذر ۱۳٩٢ ] [ ۱٠:۳٥ ‎ق.ظ ] [ اداره مشاوره تربیتی استان سیستان و بلوچستان ]

صبح روز دوشنبه مورخ 92/9/4 کارگاه توانمندسازی رابطین مشاوره ناحیه 2 آموزش و پرورش زاهدان با حضور رابطین دوره ابتدایی و مدرسی امیر حسین عتیقه چی عضو گروه آموزشی مشاوره استان سیستان و بلوچستان با محوریت اختلالات یادگیری در سالن اجتماعات جابر ابن حیان برگزار گردید.


ادامه مطلب
[ دوشنبه ٤ آذر ۱۳٩٢ ] [ ٢:٢۱ ‎ب.ظ ] [ امیر حسین عتیقه چی ]
.: Weblog Themes By Weblog Skin :.
درباره وبلاگ

موضوعات وب
امکانات وب